Turgut ÖZAL – Kalkınmada Yeni Görüşün Esasları (Dijitalleştirme)

YAYIN HAKKINDA BİLGİ

Turgut ÖZAL’ın 1979 yılında kaleme aldığı bu rapor, ülkemizin kritik bir döneminde yaşanan sorunlara ışık tutarken aynı zamanda o günden dillendirilmekle birlikte halen çözümsüz kalmış bazı sorunlara da çözümler sunuyor. Kalkınmanın esaslarını, konuyu birey, devlet, sendikalar, bankalar ve sosyal güvenlik gibi çok boyutlu bir şekilde ele alan bu nadide eser, konunun ilgilisi kişilerce satır satır okunup incelense yeridir.

ÖZAL, hiç şüphesiz bir insanda nadiren bir araya gelebilecek siyaset bakışı, liderlik ve entelektüel anlayış özelliklerini bir arada toplayabilmiş ender şahıslardan, kültür iklimimizde yetişmiş nadide şahsiyetlerden birisi. Rapor incelendiğinde açıkça görülecek ki, ülkemizin önünü açmaya muktedir şahsiyetler günü birlik kararlarıyla değil, derin entelektüel birikimleri ile bize ışık tutmayı başarabilmiştir. Hacimce az olan bu eserin arkasında on yılların bilgi birikiminin yattığını tahmin etmek güç olmasa gerek. ÖZAL çoğunlukla şahit olunduğu gibi kendisinden önce keşfedilmiş yollardan emin adımlarla giden ve milletini de götüren kişilerden değil, bunu yaparken bir yandan da kendisinden önce keşfedilmemiş, denenmemiş, bilinmeyen yolları tespit ederek milletine yeni ufuklar, yeni hedefler de kazandırabilen bir devlet adamıydı. Allah rahmet eylesin.

Sağlıklı gelecek nesiller yetiştirmede yakın geçmişimizin ışığından ve birikimlerinden faydalanmak üzerimize borçtur. Her nesil kendi liderlerini yetiştirmelidir. Bizden öncekilerden aldığımız şanlı bayrağı bir sonraki nesle biraz daha yükselterek aktarabilmek ise bizim öncelikli görevlerimiz arasında olmalıdır. Ülke kalkınması çetrefilli bir konu, adeta yirmi bilinmeyenli denklem. Bu konuda bize yardımcı olacak her türlü bilgiye son derece ihtiyacımız var. Yeni yüzyılımızda da ülkemizde yol açıcı şahsiyetlerin yetişmesine altyapı hazırlayacak çalışmaları yapmaktan imtina etmemeliyiz.

Dijitalleştirme çalışması sonrası yaklaşık 20 sayfa civarında bir hacme sahip olan bu eser, satır satır okunmayı ve incelenmeyi fazlasıyla hak ediyor. Ülkemiz için devrim niteliğinde çalışmalar yapmış nadide bir devlet büyüğümüze bir vefa borcu olarak da gördüğüm bu çalışmayı, benden çok daha iyi anlayıp değerlendirebilecek kişilerle paylaşmaktan dolayı mutluyum. Daktilo ile yazılmış orijinal nüshada okunamayan yerleri anlayıp tamamlayabilmek için gayret sarf ettim, ancak yanıldığım yerler oldu ise okuyucuların affını istirham ediyorum.

Yorum Yapın